خاصیتهای سویق عدس

 • برطرف کننده تشنگی
 • تقویت کننده معده
 • درمان هفتاد درد
 • برطرف کننده صفرا
 • کاهش دهنده فشارخون
 • قطع کردن خونریزی زنان پس از حیض
 • کنترل و درمان بیماری قند
 • افزایش دهنده اشک چشم
 • مؤثر در درمان خشکی چشم
 • مؤثر در برطرف شدن قساوت قلب
 • درمان کم خونی
 • درمان غلبه و هیجان خون
 • مفید برای خانمهای باردار و شیرده
 • جلوگیری از یبوست
 • درمان ناراحتیهای روده
 • سرشار از فیبر، آهن، فسفر، مس، پتاسیم و ویتامین ب۱
 • مفید برای پیشگیری و درمان بیماریهای سیستم گوارشی
 • مفید برای کمبود اهن
 • سلامت قلب
 • تثبیت قند خون
 • برطرف کننده گازهای معده

تذکر: سویق عدس را می بایست به مقدار زیاد و و به عنوان یکی از وعده های غذایی استفاده نمود.

شیوه مصرف

مقداری آب روی ۲ قاشق غذاخوری از سویق پاشیده و میل شود.

روایات ائمه معصومین(علیهم السلام)

 • بر طرف کننده تشنگی

عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ قَالَ: سَوِیقُ الْعَدَسِ یَقْطَعُ الْعَطَشَ وَ یُقَوِّی الْمَعِدَهَ وَ فِیهِ شِفَاءٌ مِنْ سَبْعِینَ دَاءً وَ یُطْفِئُ الصَّفْرَاءَ وَ یُبَرِّدُ الْجَوْفَ وَ کَانَ إِذَا سَافَرَ ع لَا یُفَارِقُهُ وَ کَانَ یَقُولُ ع إِذَا هَاجَ الدَّمُ بِأَحَدٍ مِنْ حَشَمِهِ‏ قَالَ لَهُ اشْرَبْ مِنْ سَوِیقِ الْعَدَسِ فَإِنَّهُ یُسَکِّنُ هَیَجَانَ الدَّمِ وَ یُطْفِئُ الْحَرَارَهَ.(۱)
امام صادق(ع) فرمودند: سویق عدس تشنگی را برطرف و معده را تقویت می کند و در آّن شفای هفتاد بیماری است و صفرا را خاموش و درون را خنک می کند و هرگاه حضرت مسافرت می کرد آن را همراه داشت و همیشه به هر کدام از خادمانش که به هیجان خون مبتلا می شد می فرمود: سویق عدس بخور چرا که هیجان خون را ساکن و حرارت را خاموش می کند.

البته واضح است که آب برطرف کننده تشنگی است اما آب تنها تشنگی طبیعی را برطرف می کند. گاهی تشنگی نتیجه اختلال طبایع است و با خوردن آب برطرف نمی شود مانند حالت استسقاء. قرائن موجود در روایت نیز بیانگر همین مطلب است که سویق عدس بر طرف کننده تشنگی حاصل از اختلال طبایع است. مرحوم علامه مجلسی (ره) در شرح این روایت می فرماید «امید است این اثر برطرف کنندگی مربوط به سردکنندگی و اطفاء گری باشد».(۲)
البته بین سردکنندگی و اطفاءگری تفاوت وجود دارد. ظرفی را در نظر بگیرید که روی آتش در حال جوش است. به دو روش می توان آب آن را سرد کرد. میتوان آب سرد در آن ریخت یا می توان آتش را خاموش کرد. در حالت اول فقط برای دقایقی آب ظرف سرد می ماند و دوباره به نقطه جوش می رسد. این دقیقاً شرایط کسی است که غلبه طبیعت دارد و آب می نوشد به همین علت آب برای این افراد تسکین مقطعی به دنبال دارد. اما حالت دوم خاموش کردن آتش است. واضح است که در این شرایط برگشت به نقطه جوش اتفاق نخواهد افتاد. در مباحث مزاج شناسی و اصول و مبانی طب مفصل در این رابطه بحث شده است. در واقع آن تشنگی که با آب برطرف نمی شود اثر غلبه طبایع است و بیان مرحوم علامه هم می تواند اشاره ای به همین مطلب باشد یعنی سردکنندگی حاصل از اصلاح طبیعت. این نوع از تشنگی می تواند معلول اختلال در طبیعت دم یا غلبه صفرا باشد. تحت عنوان سویق و شکر ادله ای بیان شده که نشان می دهد غلبه لحظه ای طبیعت دم در این نوع تشنگی دخالت دارد.

 • تقویت کننده معده

کار احشاء داخلی بدن، از جمله معده، وابسته به حرارتی ذاتی است که خداوند در آنها قرار داده است؛ البته خوردن آب سرد این حرارت ذاتی را از بین نمی برد ولی در کار آن اختلال وارد خواهد کرد. به طور کلی رطوبت هرجا که باشد باعث فساد و سردی خواهد شد. بالا رفتن حرارت درونی بدن قطعاً ایجاد تشنگی کاذب خواهد کرد و این حالت منجر به مصرف بی رویه آب می شود که نتیجۀ آن، بالا رفتن رطوبت بدن و به تبع آن، معده است که این سردی ایجاد شده در معده باعث ضعف آن می شود. از طرفی غلبه طبیعت مره باعث می شود بدن نتواند آب دریافتی را از مسیر معمولی یعنی مثانه دفع کند، بنابراین رطوبت در قسمت های مختلف بدن از جمله معده زیاد می شود.
در مقابل، حرارت خارج از حد معمول نیز در کار اندام ها و معده اختلال وارد می کند. این اختلال در بزرگسالان اغلب قابل مشاهده نیست؛ چرا که تشنگی حاصل از این حرارت ناخودآگاه منجر به مصرف غیرطبیعی آب می شود و حرارت به وجود آمده به طور موقت تسکین می یابد؛ اما شیر بریده ای که در استفراغ شیرخوارگان مشاهده می شود نتیجۀ همین اختلال است.در هر دو صورت این دمای نامتعادل درونی است که باعث کم کارآمدی معده می شود. مرحوم علامه(ره) در ادامه می فرماید: «در صورتی که ضعف معده از حرارت یا رطوبت باشد، سویق عدس درمان آن است».(۳)

 • شفای انواع بیماری ها

شفاء در لغت به معنای غلبه بر بیماری است. در واقع شفا اثر دارو است و در معنایی دقیق تر شفا اراده خداوند است که در داروها اعمال می شود. از طرفی عدد هفتاد ادبیات شارع برای بیان اهمیت است. سویق عدس می تواند درمان بسیاری از بیماری ها باشد و در پائین ترین حالت درمان بیماری هایی است که منشأ غلبه صفرا یا دم دارند.

 • صفرا را خاموش و درون را خنک می کند

بالا رفتن حرارت در بدن نتیجه غلبه صفرا یا هیجان دم و در مقابل خنک شدن درون بدن نتیجه برطرف شدن صفرا یا تسکین دم است. در واقع رابطه بین اطفاء صفرا و خنک شدن درون در این روایت می تواند علیت باشد. مرحوم علامه(ره) به نقل از منبعی می فرماید:«اطفاء صفرا با سرد کردن مزاج های گرم شکل می گیرد»(۴) البته مزاج های گرم شامل صفرا و دم می شود

 • ماحضری مهم در مناطق گرم

معمولاً سفر امام از مدینه به مکه به مناسبت انجام مناسک حج بوده اضافه بر اینکه سفر با امکانات آن زمان سختی های خاص خود را داشته است. در حقیقت اینکه امام همیشه سویق عدس را همراه خود به مسافرت می برده اند به خاطر استفاده از خاصیت خنک کنندگی آن بوده است.

 • ساکن کردن هیجان خون و حرارت ناشی از آن

گذشت که بالا رفتن حرارت در بدن نتیجه غلبه صفرا یا هیجان دم است. از طرفی هیجان دم میتواند معلول غلبه خون یا اختلال در گردش خون باشد. هیجان نوع اول منجر به افزایش فشار خون شده و علاج آن حجامت است اما هیجان نوع دوم باعث افزایش حرارت در بدن می شود و با حجامت، پاشیدن آب سرد روی بدن، خوردن سویق عدس و مواردی از این دست قابل درمان است. این گفتار در جای خود به تفصیل آمده است و این فقط در شأن این نوشتار است. مرحوم مجلسی (ره) دومین علتی را که باعث اطفاء حرارت می شود غلظت خون می داند و بر این باور است که سویق عدس در بدن باعث غلیظ شدن خون شده و جریان خون در بدن کاهش می یابد.(۵)

 • قطع کننده خون حیض

عَلِیُّ بْنِ مَهْزِیَارَ قَالَ: إِنَّ جَارِیَهً لَنَا أَصَابَهَا الْحَیْضُ وَ کَانَ لَا یَنْقَطِعُ عَنْهَا حَتَّى أَشْرَفَتْ عَلَى الْمَوْتِ فَأَمَرَ أَبُو جَعْفَرٍ ع أَنْ تُسْقَى سَوِیقَ الْعَدَسِ فَسُقِیَتْ فَانْقَطَعَ عَنْهَا وَ عُوفِیَتْ. (۶)
علی بن مهزیار می گوید: کنیزمان حیض شد و خون حیض از او قطع نشد تا جایی که نزدیک بود بمیرد. امام باقر (ع) دستور فرمود به او سویق عدس بدهید. به او داده شد و درمان شد

مرحوم علامه مجلسی(ره) غلیظ شدن خون را عامل این خاصیت می داند(۷)

نکته قابل توجه مربوط به روایتی است که مرحوم شیخ کلینی(ره) ذیل موضوع سویق عدس آورده است:

عَنْ إِبْرَاهِیمَ بْنِ بِسْطَامَ عَنْ رَجُلٍ مِنْ أَهْلِ مَرْوَ قَالَ: بَعَثَ إِلَیْنَا الرِّضَا ع وَ هُوَ عِنْدَنَا یَطْلُبُ السَّوِیقَ فَبَعَثْنَا إِلَیْهِ بِسَوِیقٍ مَلْتُوتٍ‏ فَرَدَّهُ وَ بَعَثَ إِلَیَّ أَنَّ السَّوِیقَ إِذَا شُرِبَ عَلَى الرِّیقِ وَ هُوَ جَافٌّ أَطْفَأَ الْحَرَارَهَ وَ سَکَّنَ الْمِرَّهَ وَ إِذَا لُتَّ لَمْ یَفْعَلْ ذَلِکَ‏
شخصی از اهل مرو نقل می کند: امام رضا(ع) نزد ما بود و درخواست سویق فرمود. برای او سویق روغن زده بردیم. آن را پس فرستاد و پیغام داد سویق اگر ناشتا و خشک خورده شود حرارت را خاموش و مره را سرکوب می کند و اگر روغن زده شود این خاصیت را ندارد(۸)

هر چند این روایت دلالتی بر سویق عدس ندارد اما مطابقت خواص مطرح شده در این روایت با سویق عدس می تواند علت نظر صاحب الکافی (رحمه الله علیه) باشد. این با مطالبی که در رابطه با ارتباط صفرا با رطوبت گذشت سازگار است چراکه سویق اگر خشک استفاده شود قابلیت جذب رطوبت دارد. به هر حال با استناد به این روایت لازم است برای مصارف اصلاح طبع، سویق خشک مصرف شود. البته در مورد ارتباط سویق با طبایع و شیوه مصرف آن برای اصلاح طبع، مطالب و نکته هایی است که در مقاله دیگر به طور مفصل به آن پرداخته می شود.

منابع

 1. الکافی (ط – الإسلامیه) ؛ ج‏۶ ؛ ص۳۰۵ و بهذا المعنی فی ‏مکارم الأخلاق ص۱۹۲ إلا أنه ورد الْحَرَارَهَ بدل عن الصَّفْرَاءَ
 2. لعل تسکینه للعطش فی الخبر الأول من جهه التبرید و التطفئه و… بحار الأنوار (ط – بیروت) ؛ ج‏۶۳ ؛ ص۲۸۲
 3. …وَ مَسْکَنَ الْحَرَارَهِ فِی الدَّم‏… علل الشرائع ؛ ج‏۱ ؛ ص۱۱۰
 4. و أما إطفاؤه للصفراء و الحراره فقیل لجهتین أحدهما من جهه التبرید فی الأمزجه الحاره بحار الأنوار (ط – بیروت) ؛ ج‏۶۳ ؛ ص۲۸۲
 5. و أما إطفاؤه للصفراء و الحراره فقیل لجهتین أحدهما من جهه التبرید فی الأمزجه الحاره و الأخرى من جهه تغلیظ الدم و تسکین حدته فیقلّ جریانه و سیلانه فی العروق بحار الأنوار (ط – بیروت) ؛ ج‏۶۳ ؛ ص۲۸۲
 6. الکافی (ط – الإسلامیه) ؛ ج‏۶ ؛ ص۳۰۵ و بهذا المعنی فی ‏مکارم الأخلاق ص۱۹۲
 7. و الأخرى من جهه تغلیظ الدم و تسکین حدته فیقلّ جریانه و سیلانه فی العروق و لهذا السبب یقطع دم الحیض کما فی الخبر الثانی بحار الأنوار (ط – بیروت) ؛ ج‏۶۳ ؛ ص۲۸۲
 8. الکافی (ط – الإسلامیه) ؛ ج‏۶ ؛ ص۳۰۵